Betonarme yapılarda, beton duvar yada döşemelerin kesim ihtiyacı çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Projelendirme yada uygulama esnasında unutulan yada uygulanamayan ek kapı, pencere, havalandırma boşlukları, tesisat boşlukları, teçhizat boşlukları, makine boşlukları gibi alanların kesim işlemleri uygun beton kesim makineleri ile daha sonrasında gerçekleştirilebilmektedir.

Tekinler Karot Beton Kesme

Genellikle yapıların beton döküm işlemi sırasında özellikle ufak çaplı boşluklar için kalıp hazırlama işlemleri daha uzun sürebileceğinden, tek parça olarak beton dökümü yapılmakta ve daha sonraki aşamalarda betondan gerekli alanlar kesilerek ihtiyaç duyulan boşluklar oluşturulmaktadır. Eski yapılarda ise günümüzde uygulanması gereken pek çok ilave teçhizat, tesisat gibi işlemler için beton duvar yada döşemelerde uygun çaplı deliklerin açılması ya da pencere, kapı oluşturulması gibi daha büyük alanlarda beton kesimi uygulanması gerekebilmektedir.

Beton kesme işleminin en çok uygulanma nedenlerini sıralayacak olursak;

  • betonarme yapılarda kapı ve pencere açılması
  • havalandırma boşluklarının açılması
  • tesisat bacaları için beton kesimi
  • makine, taçhizat, silo, tank gibi yapı içerisinde tek tabya yüksekliğine sığmayan ekipmanlar için gerekli boşlukların açılması
  • parapet yada istinat duvarı gibi beton duvarların kısaltılması yada kesilerek tamamen kaldırılması işleri
  • su kanalları içim döşeme beton yada şap kesim işleri
  • yapıların zayıflatılması yada hafifletilmesi için yapılan beton kesimleri
  • yapılarda izinli inşaat alanından taşmalar olması durumunda gerekli alanların kesilmesi (balkonların kesilmesi, döşeme beton kesimi)

Günümüzde ihtiyaçların yanısıra tasarımcılar sadece dekoratif amaçlı beton kesimi de gerçekleştirmek isteyebilmektedir. Beton kesimi çok farklı amaçlar ile çok farklı yüzeylerde uygulanmak istenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus beton kesimi gerçekleştirilirken en uygun kesim yönteminin belirlenmesidir. Uygun kesim yönetiminin belirlenmesi hem zamandan hemde işin maliyetinden tasarrus etmenizi sağlar. Gereksiz yere kesim yapılacak alanın etrafına zarar verilmemiş olunur. 

Beton kesme işi profesyonel firmalar tarafından pkrofesyonel ekip ve kaliteli ekipman ile gerçekleştirilmesi gereken tehlikeli bir işlemdir. Kesimin uygun cihazlar ve profesyonel bir ekip tarafından yapılmaması durumunda istenmeyen kazalar ortaya çıkabilmekte, kesimi yapılan yapılarda geri dönülemeyecek zararlar oluşabilmektedir. 

Tekinler Karot olarak profesyonel ekibimiz ve tüm deneyimimiz ile beton kesme konusunda sizlere en iyi hizmeti veriyoruz. Tüm beton kesim işleriniz için bize ulaşmanız yeterlidir.