Filiz Ekme ( Epoksi )

Ankraj, kimyasal dübel, bina güçlendirme, demir çubuğu olarak da bilinen filiz ekimi uygulamaları genellikle bina güçlendirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Filiz ekme işinde filiz adı verilen madde demirdir. Ortalama 1-2 cm olan demir filizler inşaatlarda donatı olarak kullanılan maddelerdir.

Tekinler Karot Filiz Ekme

Kimyasal dübel olarak bilinen kimyasal reçine olan madde ile birlikte kullanılan filizler binaların sağlamlaştırılmasında kullanılacak kadar güçlü bir yapıştırıcı olduğundan sağlamlık gerektiren alanlarda rahatlıkla kullanılır. Genel kullanım yerleri; işaret ve korkuluklar, aydınlatma işlerinde, hızlı tren rayları, dış cephe ve uzat çatı kaplamaları, çelik konstrüksiyonları, reklam pano ve bina güçlendirmedir. Diğer adıyla epoksi maddesi bu gibi alanlarda kullanılmak için tasarlanmıştır.

Standart bir şekilde uygulaması olan filiz ekme işi, 4 aşamadan oluşmaktadır. 1. olarak ekimi planlanan filize göre beton delme makinesi ile delik açılır. Bu delik filize uygun ve düzgün bir şekilde delinmelidir. 2. Aşama ise açılan deliğin temizlenmesidir, deliğin temizlenmesi uygulamanın düzgünlüğü açısından önemlidir. 3 aşamada daha önce bahsetmiş olduğumuz kimyasal dübel adlı maddenin deliğe doldurulmasıdır. Açılan delik kimyasal dübel ile doldurulduktan sonra 4. Ve son aşama olan filizin ekilmesidir.

Demir filizi ekilir ve uygulama tamamlanmış olur. Filiz ekme uygulaması bu şekilde yapılır. İş bittikten kısa süre sonra kimyasal dübel adı verilen epoksi maddesi  kısa sürede aktifleşerek çok sağlam bir yapıya dönüşerek filiz ekme ihtiyacı giderilmiş olur.